Park Naturalny Cabo de Gata-Níjar

 

Park Naturalny Cabo de Gata-Níjar to park wulkanicznego pochodzenia. Jest to największy i najważniejszy pod względem ekologicznym obszar lądowo-morski zachodniego pasma europejskiego Morza Śródziemnego.

Cabo de Gata jest pierwszą chronioną morską przestrzenią lądową w Andaluzji. Ze wzglȩdu na kontrast między środowiskiem morskim, przybrzeżnym i lądowym, wystȩpowanie wielu unikalnych gatunków oraz charakterystyczne cechy najbardziej suchego ekosystemu Europy,  obszar ten jest również uznawany na arenie międzynarodowej jako Rezerwat Biosfery i Geopark.

Duża część specyfiki ekologicznej i krajobrazowej parku ma swoje źródło w braku klimatycznej zimy i w jego różnorodności geologicznej.

Cabo de Gata-Níjar ma imponującą linię brzegową z nagłymi klifami, do których prowadzą miejskie plaże, takie jak San José i Aguamarga; wspaniałe naturalne plaże, takie jak Mónsul i Los Genoveses; ukryte i prawie niedostępne zatoczki jak Carnaje i Enmedio; oraz spektakularne skały i rafy wulkaniczne, takie jak Punta de los Muertos i Mesa Roldán.

Uboga i nieurodzajna gleba, ze względu na niskie opady deszczu, jest miejscem występowania unikalnych zestawów flory kontynentu europejskiego z ponad 1000 gatunkami roślin. Palmy i cornical opinają strome wulkaniczne zbocza, gęste formacje esparto, rozmarynu i azufaifos okładają równiny a   wczesną wiosną tysiące stokrotek farbują na żółto morskie klify.

Na dnie morza rozwijają się rozległe łąki oceanicznej Posidonii. Rozprzestrzenianie tego gatunku roślin, przypominającej zielone algi, daje wrażenie autentycznych podwodnych lasów, zamieszkałych przez morskie stworzenia: kraby, ośmiornice i ryby.  Nurkowanie lub snorkel w tych czystych wodach jest doświadczeniem, które trudno zapomnieć. 

Obszary wydobycia soli morskiej w Cabo de Gata skupia dużą część ptasiej fauny parku. Wiele ptaków, takich jak flamingi, bociany czy siewki, znajduje pokarm w tych przybrzeżnych wodach. Przez cały rok można obserwować ponad 80 gatunków ptaków.

Jedną z najważniejszych cech parku naturalnego jest jego uczłowieczony charakter. Wiele opuszczonych gospodarstw, studnie i młyny, uznane za dziedzictwo kulturowe, są wkomponowane w krajobraz.  Fenicjanie i Rzymianie rownież pozostawili ślady swych wędrówek przez te ziemie.  Wykorzystali obfite zasoby rybne  wybrzeża i pozostawili jako spuściznę metody solenia ryb i purpurȩ.

Nurkowanie, jazda na rowerze, wycieczki morskie, trasy jeździeckie lub zwyczajne spacery, pokazują odwiedzającym bogactwo tej naturalnej przestrzeni. Zbliżyć się do dzielnicy rybaków, położonej w La Isleta del Moro, do górniczego miasta Rodalquilar, do niesamowicie pięknej Playa de los Muertos lub wspiąć siȩ na imponujące klify Los Escullos są unikalnym doświadczeniem oferowanym przez to uprzywilejowane środowisko.