Piece do wypalania żelaza, Lucainena de las Torres, Almería.

 

Piece z Lucainena de las Torres są jednym z najważniejszych śladów architektonicznych z epoki, w której Lucainena de las Torres odgrywała ogromną rolȩ w rozwoju gospodarczym prowincji. Wioska była głównym punktem wydobycia żelaza dostarczanego potem do Wysokich Pieców w Bilbao (Kraj Basków).

Zanim do tego doszło, piece zaczęto budować w 1900 roku,  w pobliżu stacji Lucainena. Rok później dobudowano kolejnych sześć pieców.

Każdy piec miał około 20 metrów wysokości, a jego możliwości wypalania wynosiły 50 ton rudy dziennie. Po wypaleniu żelazo załadowywano do wagonów, które transportowane były do stacji w Lucainena a stamtąd pociągiem do Agua Amarga.

Jednen z pieców został kompletnie wyremontowany z zachowaniem jego oryginalnej struktury. Piec wyposażony jest w schody, które umożliwiają wejście na samą górȩ, skąd można podziwiać piece i okolice  Lucainena. W okolicy znajduje siȩ parking.

Obecnie funkcje piecy są wyłącznie turystyczne. Są ciekawą atrakcją dla wszystkich, którzy chcą  dowiedzieć się więcej o historii wiosek w prowincji Almería.