Pustynia w Tabernas

 

Wszyscy znamy Pustynię Tabernas, chociaż  jej nie znamy, wiemy o niej, ponieważ widzieliśmy ją w dziesiątkach reklam i filmów, od Indiany Jonesa po Gra o Tron, poprzez wiele reklam i zdjęć do czasopism o modzie, samochodach, napojach, o wszystkim. Branża filmowa i reklamowa znajduje tutaj najbardziej niezwykłe scenerie.

Naturalne Pustynne Miejsce Tabernas znajduje się na północ od miasta Almeria, między górami Filabres i Alhamilla. Wpusty, stoki, wyschniete koryta rzek. Pustynia i pustkowie. Pejzaż transportowany z bogatego dna Morza Śródziemnego uznawany jest za jedyny obszar pustynny właściwy dla całego kontynentu europejskiego.

Flora przedstawia dużą liczbę endemitów, charakterystycznych dla tego obszaru.

Ze względu na bogactwo ptasiej fauny obszar ten uznano za obszar specjalnej ochrony ptaków. Ptaki można obserwować głównie na obszarze wyschniȩtych rzek lub w ścianach, gdzie znajdują schronienie, aby się zagnieździć. Ponadto spotkać można gady takie jak jaszczurka czerwonogłówka, wąż drabinkowy lub jaszczurka ocelado oraz ssaki, takie jak lis, królik, słynna popielica i dwa gatunki jeżyków hiszpańskich: mauretański i zwyczajny,  które żyją w tym wyjątkowym miejscu.

W krajobrazie znajduje się naturalne muzeum na skalę rzeczywistą, żywe i wyjątkowe w kontekście europejskim ze względu na jego zainteresowanie badaniami nad procesami erozyjnymi i geologicznymi. Można obserwować mikrokratery spowodowane uderzeniem kropel deszczu, bajeczne kominy, bruzdy, wąwozy, rafy kopalniane.